Avfallshåndtering – gleder og sorger?

Mange var spent på hvordan den nye avfallshåndteringen ville forløpe, da den nylig ble innført på Snarøya.

En liten rundspørring viser at de fleste er fornøyde med ordningen, selv om det alltid vil være visse tilvenningsproblemer.

Enkelte har klaget på lukt fra ”kombikassen” i sommerhalvåret, grunnet matavfall som kan bli liggende i kassen i opptil to uker, om man eksempelvis hiver rekeskall i kassen rett etter at den er tømt.

Et par praktiske råd kan være gode å ta med seg her:

  • Matavfall som lukter sterkt, kan pakkes i dobbel pose – da sikrer man at gjæringen foregår i en lukket pose og det vil ikke lukte.
  • Om man på tømmedagen (hver annen onsdag) tar en stor bøtte med varmt såpevann og skyller beholderne, kan vi love at lukten forsvinner.

På kommunens hjemmesider, finner vi oversikten over hvordan vi skal fordele avfallet. En liten gjenoppfrisking her:

Hva skal hvor?

Eksempel på mat-avfall:

  • Brød
  • Litt kjøkken-papir
  • Rester av kjøtt
  • Eggeskall
  • Rester av fisk
  • Potetskrell og epleskrott
  • Teposer
  • Kaffe
  • Kaffefilter

Eksempel på vanlig søppel:

  • Skittent papir
  • Skitten plast
  • Bleier
  • Ting i hard plast, for eksempel CD-cover eller leker

Plast skal kastes i plastsekk. Papp og papir skal kastes i oransje pose eller i en egen søppelbøtte.

Glass og metall skal samme sted som nå. Det kastes i spesielle containere som er merket med «glass og metall».